БІОМЕХАНІКА. ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТРЕНУВАНЬ
Да, нелегко истине проникнуть в сопротивляющийся ум.
Х.Л. Борхес
Біомеханіка – наука про важелі людського тіла. Вивчає види та взаємодія важелів в тілі людини при виконанні технічних дій:
– Чим більше опора – тим сильніше удар.
– При зміщенні центру ваги в бік удару зростає його потужність.
– Чим нижче знаходиться центр ваги тіла, тим стійкіше буде позиція, тим сильніше буде удар.
– М х V = F, маса х швидкість = сила удару (для збільшення сили удару необхідно збільшити масу або швидкість).
– При послідовній участі більшої кількості м’язів збільшується сила удару.
– Якщо велику силу застосувати в менший відрізок часу, різко зростає ефект від дії цієї сили.
– Дистанція грає велику роль в ударі (або поштовх, або удар не дістає).
– Сильніше удар по прямій лінії (паралельно підлозі).
– Швидкість удару залежить:
1. Від реакції мозку.
2. Від реакції тіла (імпульс).
3. Від швидкості роботи м’язів (координація), кінцівок.
4. Від швидкості руху тіла.
– Різниця між покріпаченням і розслабленням певних м’язів збільшує швидкість удару.
– Руйнівна сила удару залежить від того, під яким кутом він завдано до наголошеної площині.
– Сила удару на площині поділяється на:
1. Руйнівну (яка входить в цю площину).
2. Ковзну (яка ковзає уздовж площини).
– При зміні кута, під яким завдано удар до площини тіла від 90 град. (Cos 90 град. = 0, втрати 0) руйнівна сила зменшується, а сила ковзання збільшується (cos 0 = -1, вся сила йде у втрати).
– Треба, щоб втрати були мінімальними, Сила ковзання дорівнювала 0, значить, удар повинен наноситися під кутом 90 град. (Cos 90 град. = 0).
– Чим більше удар відхиляється від перпендикуляра до площини тіла, тим менше руйнування в цьому ударі.
– При захисті потрібно використовувати своє тіло під таким кутом, щоб більше було втрат в ударі, прийнятому на вашу ділянку тіла.
– В КАРАТЕ-ДО практично всі удари, блоки, пересування тіла побудовані таким чином, що завжди присутнє обертання, рух по колу.
– При лінійному і круговому ударі рукою присутнє обертання стегон, плечей, кулака.
Біомеханічна модель, яка бере участь в русі, вивірена віками. Не можна відмовлятися від такого багатого досвіду, щоб не винаходити нове колесо. Рухи, що виконуються Каратекою, здаються природними і довільними. При ретельному розгляді виявляється, що всі рухи підпорядковані певним фізичним принципам.
ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТРЕНУВАНЬ
Единственный путь, ведущий к знанию — это деятельность
Бернард Шоу
Регулярність і безперервність тренувань. Ката (форми) мають першорядне значення, їх необхідно ретельно вивчати з великою ретельністю і точністю.
На тренуванні не слід застосовувати силу в надлишку, а навпаки, головним має бути вивчення техніки. Тільки після вироблення і закріплення правильної техніки можна додавати силу і швидкість, але і тут необхідно контролювати свої дії.
При виконанні тієї чи іншої техніки необхідно приділяти увагу зору. Погляд повинен бути сфокусований в потрібному напрямку і ні в якому разі не допускати неуважності погляду.
Щоб домогтися справжнього ефекту в тренуваннях, потрібно підходити до них як до реального поєдинку.
Сенс тренувань повинен полягати в самих тренуваннях, а не в результатах, яких ми чекаємо від них. І не потрібно поспішати в вивченні техніки карате-до. Японці кажуть: “Чим повільніше – тим швидше”.
СПОКІЙ
Страх в занятиях кэмпо подобен искусственному тормозу, задерживающего силу и энергию бойца.
Чаньское изречение
Розтривожений розум перекручує дійсність і втрачає будь-який контроль над тілом. Занепокоєння підточує тіло, страх паралізує, гнів викликає непотрібні витрати енергії, самовпевненість призводить до необережності. Для перемоги потрібно, щоб голова була світлою, не піддавалася розладу почуттів.
СПОНТАННІСТЬ
Вона можлива лише тоді, коли людина не втрачає самовладання за будь-яких обставин. Принцип спонтанності, імпровізації, проповідування всіх видів боротьби є основою. Ця спонтанність відрізняється від рефлексу тварини, при якому можна прийняти несприятливу позицію, вона можлива лише при правильній підготовці.
СПРИЙНЯТЛИВІСТЬ
Сама жизнь есть испытание. Тренируясь, ты должен испытывать и отшлифовывать сам себя, чтобы достойно встречать великий вызов жизни. Выйди за пределы сферы жизни и смерти, и тогда ты сможешь пройти через все кризисы спокойно и безопасно.
Морихэй Уэсиба
Коли говорять про надлюдські здібності того чи іншого індивідуума передбачати наміри іншого ще до того, як той приступить до їх виконання. Такий боєць як би має “шостим” почуттям або “третім” оком. Це якість явно пов’язано з попереднім. Поєднання їх становить те, що прийнято називати самовладанням або єдністю волі і дії, яке дозволяє опанувати противником, пануючи над самим собою.
СИЛА І ШВИДКІСТЬ
Оволодіння однієї лише мускульною силою не дає переваги в бойових мистецтвах. Застосування сили в будь-якому русі залежить від ряду факторів. Одним з них, найбільш важливим, є швидкість. Основні удари Дзуки і Гері в рукопашному бою досягають сили при концентрації максимуму зусиль в момент дотику. Ця концентрація сил багато в чому залежить від швидкості, з якою виконується прийом. Сила удару Дзуки у виконанні майстра приблизно дорівнює 680 кг Але для досягнення такого результату необхідно виконувати комплекс спеціальних вправ з різними снарядами. Рух основних ударів в карате-до необхідно відпрацьовувати не тільки по повільно рухомих об’єктах, а й по легких об’єктах, що рухаються з максимальною швидкістю. Для тренування сили, наприклад, можна використовувати вправи в піднятті штанги. Для досягнення швидкості і відчуття сили необхідно відпрацьовувати удари по маківарі з великою швидкістю. Для того, щоб збільшити силу, необхідно тренувати відповідні атаки несподівано і непередбачувано. Такі тренування разом з умінням застосовувати динаміку руху можуть бути засобом зменшення часу реакції.
Небезпечна шокуюча сила в карате-до утворюється з вираженої енергії при русі різних частин тіла і досягає найвищого місця при концентрації цих компонентів в момент контакту з ціллю. Швидкість – головна вимога в цьому русі.