ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕХНІКИ. КАТА СТИЛЮ ШОТОКАН
ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕХНІКИ
Свободно ты живёшь иль раб,
Прими совет один:
Без знаний ты как муха слаб,
Со знанием — властелин.
А. Джами – XV в.
1. Ознайомлення з показом.
2. Застосування техніки:
а) Виконання техніки, розділяючи по фазах.
б) Виконання техніки на один рахунок без окремих фаз, цілком.
2. Самостійне виконання техніки, в тому числі і перед дзеркалом.
3. Контроль за виконанням техніки і виправлення помилок. Помилки треба виправляти всім, але не кожному, щоб не переривати тренування.
5. Удосконалення техніки в групі і індивідуально:
а) в ката;
б) в кіхон-куміте;
в) в бою.
КАТА СТИЛЮ ШОТОКАН
Ката – з яп. “Форма” – форма ведення боротьби з декількома уявними противниками. Це комплекс оборонних і наступальних технік, які виконуються проти одного або декількох уявних супротивників в строго встановленій послідовності. Ката сполучає різну техніку, які були створені майстрами для того, щоб ми могли користуватися і після їх смерті їх особистим досвідом, технікою, менталітетом, серйозно займаючись цим мистецтвом.
Вивчення ката дуже корисно в плані чистоти техніки. Вивчення і відпрацювання ката – це один з кращих способів поліпшення тілесних функцій (сили, швидкості, концентрації свідомості). Виконання ката дуже важливо з точки зору енергетики. При виконанні ката відбувається зарядка енергетичних каналів і організму практикуючого космічною енергією. Однак, різні ката по-різному заряджають організм і певні канали. У карате існує ряд енергетичних ката, таких як: Хангецу, Санчін, Теншо і інші.
Перемогти уявного противника в ката означає отримати перемогу над самим собою. Якщо той хто вивчає карате-до не навчиться перемагати самого себе, то він не зможе загартувати дух – ось у чому цінність ката.
Майстер китайської каліграфії створює художні образи чорною тушшю на білому папері, подібно до того як майстер карате висловлює свою особливість за допомогою техніки.
У ката потрібно завжди зуміти сконцентруватися і підтримувати своє “кі” до кінця, до останнього руху зберегти ясний розум і витримку, спокій. Необхідно навчитися координувати дух і силу в кожному русі з ритмом власного дихання. Концентрація “кі” в області живота, де це найбільш ефективно, дає можливість розслабити тіло і звільнити дух. Потрібно прожити і відчути кожну виконувану техніку.
Перше ката було створено в 520 р Бодай Дарума. Ката називалося ШИ-ПА-Лохан-ШО – з яп. “18 освячених рук буддистів” – прообраз санчін-ката, грунтувалося на статичних і ізометричних рухах.
1763 г. – Два майстри Шорін-рю Сакугава і Кушанку на основі бійки Кушанку з бандитами створили Кушанку-ката. На основі Кушанку-ката виникли інші: Кушанку-дай, Кушанку-шо, косокун.
1922 г. – учень Итосу Анко, Гітін Фунакосін, який тоді мав 5 дан по Шорін-рю, приїхав в ЯПОНІЮ, заснував стиль КАРАТЕ-ДО ШОТОКАН, поміняв місцями перший і другий Піна. Згодом, Піна стали вивчатися як базові ката в системі ШОТОКАН під назвою Хейан, що в перекладі з японської означає “спокій”.
Кожне ката має бункай – бойова розшифровка ката з супротивниками. ЕМБУДЖЕ – точка, в якій починається і закінчується ката. ЕМБУСЕН – лінії, по яких пересуваються в ката.
Кокер – дихання в ката. Всі ката мають свій певний малюнок, ритм, час виконання.
Ката застосовують для:
1. Напрацювання техніки.
2. Напрацювання зв’язок.
3. Напрацювання почуття часу і ритму.
4. Краси (грації) рухів.
Етапи вивчення та напрацювання ката:
1. Вивчення окремої техніки.
2. Вивчення і напрацювання окремих елементів ката.
3. Вивчення та відпрацювання окремих зв’язок.
4. Виконання всього ката по елементах.
5. Вивчення та напрацювання бункай-ката.
6. Виконання всього ката з правильним ритмом, диханням, за правильний час.
В даний час в системі Шотокан існує 26 ката:
ХЕЙАН I-V. “Мир та спокій”. Після модифікації Ітосу назвав їх ПІН-АН. Під такою назвою вони вивчаються в ВАДО-РЮ, СІТО-РЮ, КЕКУСІНКАЙ і ін. З 1936 р Фунакосі змінив назву на Хейан. Базові форми в шотокан.
ТЕККІ I-III. “Залізний вершник”. Походження ката невідомо. ТЕККІ ШОДАН – вихідна форма, імовірно з Китаю. ТЕККІ НІДАН і ТЕККІ САНДАН створені Я. Ітосу. Під назвою НАЙХАНТІ вивчаються в багатьох стилях.
БАССАЙ-ДАЙ. “Взяття фортеці”. Традиційне ката в багатьох стилях і школах. Є безліч інтерпретацій, під назвою Пассау і Бассай практикується в ВАДО-РЮ, СІТО-РЮ.
БАССАЙ-ШО. Створена Я. Ітосу. Практикується тільки в ШОТОКАН.
КАНКУ-ДАЙ. “Споглядання небес”. Улюблена ката майстра Фунакоши.
КАНКУ-ШО. Мала форма. Створена Я. Ітосу. Практикується тільки в ШОТОКАН.
ЕМПІ. “Політ ластівки”. Перша назва Ваншу, практикується в ВАДО-РЮ, Серін-РЮ і в інших стилях. Найстарша ката в карате-до.
СОЧІН. “Велике заспокоєння” або “непохитність”. Раніше називалася Хаккі. Вивчається тільки в ШОТОКАН і СІТО-РЮ. Походження і автор невідомий.
МЕЙКЙО. “Споглядання в дзеркалі”. Колишня назва Рохай. У Томарі-те має 3 варіанти. Назву змінено Г. Фунакоші.
ДЖІОН. Ката китайського походження. Відноситься до Томарі-те. Існує дві версії назви:
по імені легендарного воїна-ченця, що жив в XV в. і нібито створив цю форму;
за назвою монастиря Джіон-дзі в Китаї, де імовірно практикувалася ця ката. Вивчається в ШОТОКАН. Походить з Наха-те.
ДЖІІН. Ще одна ката з Томарі-те. Фунакосі називав її СОКЙО.
ДЖІТТЕ. “Десять рук”. Так само відноситься до Томарі-те. Існує безліч інтерпретацій.
ХАНГЕЦУ. “Півмісяць”. Майстер Фунакосі називав її Сейсан в книзі “Рюкю кемпо: карате”. Єдина енергетична ката в ШОТОКАН. Походить з Наха-те.
ГАНКАКУ. “Журавель на кручі”. Стародавня назва Чинто на ім’я творця, китайського посланника на Окінаві. Належить до стилю Серей-РЮ. Вивчається також в СІТО-РЮ. У ШОТОКАН вивчається версія Я. Итосу. Одна з найстаріших ката в карате-до.
ЧІНТЕ. “Рідкісна рука”. Фунакосі називав її Сеін. Вивчається в СИТО-РЮ. Сенсей Канадзава відносить її ката захисних дій. Походить з Китаю.
НІДЗЮШІХО. “24 кроку”. У СІТО-РЮ, Томарі-те називається НІСЕ-СІ. Походження і автор невідомі. Також вивчається в ВАДО-РЮ.
ВАНКАН. Також відома під назвою СІОФУ і Хіто. Відноситься до Томарі-те, до школи К. Мацумура. У СІТО-РЮ вивчається під назвою МАЦУКАДЗЕ. Найкоротша ката в ШОТОКАН.
УНСУ. “Хмарна рука”, або “руки, що розсовують хмари”. Походження і автор невідомі. Можливо, це найдавніша форма. Вивчається в СІТО-РЮ.
ГОДЗЮШІХО – (ДАЙ і ШО). “54 кроки”. Фунакосі називав її Хотакі. У СИТО-РЮ називається УСЕСІ. Найулюбленіша ката майстра К. Тояма.