logo leon karate

leon text- Каратэ клуб

+38 (063) 134-6-431 leon karatisti
Leon каратэ клуб > Информация > Экзамен на пояс > Теория > 4 кю — ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕХНІКИ. КАТА СТИЛЮ ШОТОКАН

4 кю — ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕХНІКИ. КАТА СТИЛЮ ШОТОКАН

ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕХНІКИ. КАТА СТИЛЮ ШОТОКАН

ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕХНІКИ

Свободно ты живёшь иль раб,
Прими совет один:
Без знаний ты как муха слаб,
Со знанием — властелин.
А. Джами — XV в.

1. Ознайомлення з показом.

2. Застосування техніки:
а) Виконання техніки, розділяючи по фазах.
б) Виконання техніки на один рахунок без окремих фаз, цілком.

2. Самостійне виконання техніки, в тому числі і перед дзеркалом.

3. Контроль за виконанням техніки і виправлення помилок. Помилки треба виправляти всім, але не кожному, щоб не переривати тренування.

5. Удосконалення техніки в групі і індивідуально:
а) в ката;
б) в кіхон-куміте;
в) в бою.

КАТА СТИЛЮ ШОТОКАН

Ката — з яп. «Форма» — форма ведення боротьби з декількома уявними противниками. Це комплекс оборонних і наступальних технік, які виконуються проти одного або декількох уявних супротивників в строго встановленій послідовності. Ката сполучає різну техніку, які були створені майстрами для того, щоб ми могли користуватися і після їх смерті їх особистим досвідом, технікою, менталітетом, серйозно займаючись цим мистецтвом.

Вивчення ката дуже корисно в плані чистоти техніки. Вивчення і відпрацювання ката — це один з кращих способів поліпшення тілесних функцій (сили, швидкості, концентрації свідомості). Виконання ката дуже важливо з точки зору енергетики. При виконанні ката відбувається зарядка енергетичних каналів і організму практикуючого космічною енергією. Однак, різні ката по-різному заряджають організм і певні канали. У карате існує ряд енергетичних ката, таких як: Хангецу, Санчін, Теншо і інші.

Перемогти уявного противника в ката означає отримати перемогу над самим собою. Якщо той хто вивчає карате-до не навчиться перемагати самого себе, то він не зможе загартувати дух — ось у чому цінність ката.

Майстер китайської каліграфії створює художні образи чорною тушшю на білому папері, подібно до того як майстер карате висловлює свою особливість за допомогою техніки.

У ката потрібно завжди зуміти сконцентруватися і підтримувати своє «кі» до кінця, до останнього руху зберегти ясний розум і витримку, спокій. Необхідно навчитися координувати дух і силу в кожному русі з ритмом власного дихання. Концентрація «кі» в області живота, де це найбільш ефективно, дає можливість розслабити тіло і звільнити дух. Потрібно прожити і відчути кожну виконувану техніку.

Перше ката було створено в 520 р Бодай Дарума. Ката називалося ШИ-ПА-Лохан-ШО — з яп. «18 освячених рук буддистів» — прообраз санчін-ката, грунтувалося на статичних і ізометричних рухах.

1763 г. — Два майстри Шорін-рю Сакугава і Кушанку на основі бійки Кушанку з бандитами створили Кушанку-ката. На основі Кушанку-ката виникли інші: Кушанку-дай, Кушанку-шо, косокун.
1922 г. — учень Итосу Анко, Гітін Фунакосін, який тоді мав 5 дан по Шорін-рю, приїхав в ЯПОНІЮ, заснував стиль КАРАТЕ-ДО ШОТОКАН, поміняв місцями перший і другий Піна. Згодом, Піна стали вивчатися як базові ката в системі ШОТОКАН під назвою Хейан, що в перекладі з японської означає «спокій».

Кожне ката має бункай — бойова розшифровка ката з супротивниками. ЕМБУДЖЕ — точка, в якій починається і закінчується ката. ЕМБУСЕН — лінії, по яких пересуваються в ката.

Кокер — дихання в ката. Всі ката мають свій певний малюнок, ритм, час виконання.

Ката застосовують для:

1. Напрацювання техніки.
2. Напрацювання зв’язок.
3. Напрацювання почуття часу і ритму.
4. Краси (грації) рухів.

Етапи вивчення та напрацювання ката:

1. Вивчення окремої техніки.
2. Вивчення і напрацювання окремих елементів ката.
3. Вивчення та відпрацювання окремих зв’язок.
4. Виконання всього ката по елементах.
5. Вивчення та напрацювання бункай-ката.
6. Виконання всього ката з правильним ритмом, диханням, за правильний час.

В даний час в системі Шотокан існує 26 ката:

ХЕЙАН I-V. «Мир та спокій». Після модифікації Ітосу назвав їх ПІН-АН. Під такою назвою вони вивчаються в ВАДО-РЮ, СІТО-РЮ, КЕКУСІНКАЙ і ін. З 1936 р Фунакосі змінив назву на Хейан. Базові форми в шотокан.

ТЕККІ I-III. «Залізний вершник». Походження ката невідомо. ТЕККІ ШОДАН — вихідна форма, імовірно з Китаю. ТЕККІ НІДАН і ТЕККІ САНДАН створені Я. Ітосу. Під назвою НАЙХАНТІ вивчаються в багатьох стилях.

БАССАЙ-ДАЙ. «Взяття фортеці». Традиційне ката в багатьох стилях і школах. Є безліч інтерпретацій, під назвою Пассау і Бассай практикується в ВАДО-РЮ, СІТО-РЮ.

БАССАЙ-ШО. Створена Я. Ітосу. Практикується тільки в ШОТОКАН.

КАНКУ-ДАЙ. «Споглядання небес». Улюблена ката майстра Фунакоши.

КАНКУ-ШО. Мала форма. Створена Я. Ітосу. Практикується тільки в ШОТОКАН.

ЕМПІ. «Політ ластівки». Перша назва Ваншу, практикується в ВАДО-РЮ, Серін-РЮ і в інших стилях. Найстарша ката в карате-до.

СОЧІН. «Велике заспокоєння» або «непохитність». Раніше називалася Хаккі. Вивчається тільки в ШОТОКАН і СІТО-РЮ. Походження і автор невідомий.

МЕЙКЙО. «Споглядання в дзеркалі». Колишня назва Рохай. У Томарі-те має 3 варіанти. Назву змінено Г. Фунакоші.

ДЖІОН. Ката китайського походження. Відноситься до Томарі-те. Існує дві версії назви:
по імені легендарного воїна-ченця, що жив в XV в. і нібито створив цю форму;
за назвою монастиря Джіон-дзі в Китаї, де імовірно практикувалася ця ката. Вивчається в ШОТОКАН. Походить з Наха-те.

ДЖІІН. Ще одна ката з Томарі-те. Фунакосі називав її СОКЙО.

ДЖІТТЕ. «Десять рук». Так само відноситься до Томарі-те. Існує безліч інтерпретацій.

ХАНГЕЦУ. «Півмісяць». Майстер Фунакосі називав її Сейсан в книзі «Рюкю кемпо: карате». Єдина енергетична ката в ШОТОКАН. Походить з Наха-те.

ГАНКАКУ. «Журавель на кручі». Стародавня назва Чинто на ім’я творця, китайського посланника на Окінаві. Належить до стилю Серей-РЮ. Вивчається також в СІТО-РЮ. У ШОТОКАН вивчається версія Я. Итосу. Одна з найстаріших ката в карате-до.

ЧІНТЕ. «Рідкісна рука». Фунакосі називав її Сеін. Вивчається в СИТО-РЮ. Сенсей Канадзава відносить її ката захисних дій. Походить з Китаю.

НІДЗЮШІХО. «24 кроку». У СІТО-РЮ, Томарі-те називається НІСЕ-СІ. Походження і автор невідомі. Також вивчається в ВАДО-РЮ.

ВАНКАН. Також відома під назвою СІОФУ і Хіто. Відноситься до Томарі-те, до школи К. Мацумура. У СІТО-РЮ вивчається під назвою МАЦУКАДЗЕ. Найкоротша ката в ШОТОКАН.
УНСУ. «Хмарна рука», або «руки, що розсовують хмари». Походження і автор невідомі. Можливо, це найдавніша форма. Вивчається в СІТО-РЮ.

ГОДЗЮШІХО — (ДАЙ і ШО). «54 кроки». Фунакосі називав її Хотакі. У СИТО-РЮ називається УСЕСІ. Найулюбленіша ката майстра К. Тояма.